Blog

Vitam├şn D pre deti: Kedy s n├şm za─Źa┼ą a v ak├Żch d├ívkach?

Chladn├ę mesiace sa pravidelne podpisuj├║ na imunite det├ş, preto je k─ż├║─Źov├ę zabezpe─Źi┼ą im dostatok vitam├şnov. Jedn├Żm z najd├┤le┼żitej┼í├şch je pr├íve vitam├şn D. Hoci je nevyhnutn├Ż pre zdravie a rast kost├ş v ka┼żdom veku, u det├ş zohr├íva obzvl├í┼í┼ą d├┤le┼żit├║ ├║lohu.

Pre─Źo v├ís tr├ípi chronick├í ├║nava a ako sa jej zbavi┼ą?

C├ştite sa rovnako unaven├ş, ─Źi sp├şte osem hod├şn alebo p├Ą┼ą. ─îi sa cel├ę dni fyzicky nam├íhate alebo le┼ż├şte v posteli, vy─Źerpanie v├ís sprev├ídza rovnakou mierou a vy netu┼í├şte pre─Źo. Chronick├Ż ├║navov├Ż syndr├│m je komplexn├ę ochorenie, ktor├ę nem├í jedin├║ pr├ş─Źinu a ned├í sa lie─Źi┼ą z├ízra─Źnou tabletkou. V tomto ─Źl├ínku sa preto pozrieme na mo┼żn├ę pr├ş─Źiny chronickej ├║navy a dostupn├ę sp├┤soby, ako jej predch├ídza┼ą.

Denzitometria: ─îo to je a ako sa pripravi┼ą na jej vy┼íetrenie?

─îak├í v├ís denzitometrick├ę vy┼íetrenie a netu┼í├şte, ─Źo od neho o─Źak├íva┼ą? Nemus├şte sa ob├íva┼ą, denzitometria je jednoduch├í a bezbolestn├í met├│da na meranie hustoty kost├ş a pr├şznakov osteopor├│zy. Ako sa na toto vy┼íetrenie pripravi┼ą a ak├ę v├Żsledky m├┤┼żete o─Źak├íva┼ą?┬á

Vitam├şn D zo slnka: ─îo v┼íetko ovplyv┼łuje jeho z├şskavanie?

V minulom ─Źl├ínku sme si povedali, ako z├şska┼ą vitam├şn D zo slnka, a pritom by┼ą chr├ínen├Ż pred nebezpe─Źn├Żm slne─Źn├Żm ┼żiaren├şm. To, ko─żko vitam├şnu D na konci d┼ła prijmete, v┼íak z├ívis├ş aj od v├í┼ího veku, typu va┼íej poko┼żky ─Źi intenzity slne─Źn├ęho ┼żiarenia. Ako tieto faktory vpl├Żvaj├║ na tvorbu slne─Źn├ęho vitam├şnu?

─îo by mala obsahova┼ą va┼ía cestovn├í lek├írni─Źka? (praktick├Ż zoznam)

Pri balen├ş kozmetiky, oble─Źenia ─Źi jedla nezabudnite na dobre vybaven├║ lek├írni─Źku. K nehod├ím a zraneniam m├┤┼że d├┤js┼ą kdeko─żvek a zosta┼ą na dovolenke bez potrebn├Żch pom├┤cok nie je pr├şjemn├ę. Lek├írni─Źka je nevyhnutn├í pre zvl├ídnutie situ├íci├ş od rezn├Żch r├ín a podvrtnut├ş a┼ż po ┼żal├║do─Źn├ę probl├ęmy a vy─Źerpanie z tepla.

Kedy myslie┼ą na hypertenziu? 11 zn├ímych a nezn├ímych faktov o krvnom tlaku

Na kardiovaskul├írne ochorenia zomrie ro─Źne v Eur├│pe viac ako ┼ítyri mili├│ny ─żud├ş. Pr├íve art├ęriov├í hypertenzia (chronicky zv├Ż┼íen├Ż krvn├Ż tlak) patr├ş medzi tie naj─Źastej┼íie podce┼łovan├ę. Preto v tejto s├║vislosti hovor├şme o pandemickom v├Żskyte, ktor├Ż sa st├íva nielen zdravotn├şckym probl├ęmom, ale aj socioekonomick├Żm.

Doprajte si tieto letn├ę potraviny s obsahom vitam├şnu D

Letn├ę mesiace e┼íte neznamenaj├║ dostato─Źn├Ż pr├şjem vitam├şnu D zo slnka. Aj v t├Żchto d┼łoch ho potrebujeme dop─║┼ła┼ą ─Źi u┼ż formou rozpustn├ęho filmu alebo v chutn├Żch jedl├ích. Na┼í┼ąastie, leto je ako stvoren├ę na ─żahk├ę jedl├í bohat├ę na vitam├şn D. Doprajte si lososa, ┼íal├íty alebo vaj├ş─Źka.

Odborn├ş─Źka rad├ş: Ako ma┼ą dostatok vitam├şnu D3 zo slnka a z├írove┼ł sa chr├íni┼ą pred slne─Źn├Żm ┼żiaren├şm?

Vitam├şn D mo┼żno z├şska┼ą slne─Źn├Żm ┼żiaren├şm alebo z vybran├Żch potrav├şn. Americk├í akad├ęmia dermatol├│gie v┼íak vyhl├ísila ultrafialov├ę ┼żiarenie za zn├ímy ko┼żn├Ż karcinog├ęn. Z├şskavanie vitam├şnu D prostredn├şctvom slne─Źn├ęho ┼żiarenia alebo z in├Żch umel├Żch zdrojov tak nemus├ş by┼ą bezpe─Źn├ę alebo efekt├şvne. Ako n├íjs┼ą vhodn├Ż kompromis a zabezpe─Źi┼ą adekv├ítnu ochranu pred slnkom? Na ot├ízky zodpovie PharmDr. Nat├ília Rozman Antol├şkov├í, PhD. z Katedry farmakol├│gie a toxikol├│gie v Ko┼íiciach.

Nedar├ş sa v├ím schudn├║┼ą? Mo┼żno m├íte nedostatok vitam├şnu D

Niektor├ę ┼ít├║die ukazuj├║, ┼że u ─żud├ş s obezitou m├┤┼że by┼ą hladina vitam├şnu D ni┼ż┼íia v porovnan├ş s ─żu─Ćmi s norm├ílnou hmotnos┼ąou. ─î├şm to je? D├┤vodom m├┤┼że by┼ą, ┼że vitam├şn D sa uklad├í v tukov├Żch bunk├ích, a preto je menej dostupn├Ż v krvnom obehu.

Tr├ípia v├ís alergick├ę reakcie? Na konci tunela ─Źak├í slne─Źn├Ż vitam├şn D

Alergick├ę ochorenia, najm├Ą astma, alergick├í rinit├şda, atopick├í dermatit├şda ─Źi potravinov├í alergia postihuj├║ pribli┼żne 20% svetovej popul├ície. Predstavuj├║ obrovsk├║ z├í┼ąa┼ż pre jednotlivcov, ich rodiny a spolo─Źnos┼ą. V ─Źl├ínku v├ím pribl├ş┼żime problematiku alergi├ş, ich v├Żvoj a progn├│zy do bud├║cna. Taktie┼ż sa dozviete, pre─Źo je vitam├şn D d├┤le┼żit├Ż doplnok pri zvl├ídan├ş alergick├Żch prejavov.

Rozpustn├Ż film, tablety alebo kvapky? Ktor├Ż vitam├şn D je najlep┼í├ş a pre─Źo?

Vitam├şn D je pre telo ve─żmi u┼żito─Źn├Ż a na trhu v├Ż┼żivov├Żch doplnkov vitam├şnu D si tak m├íte skuto─Źne z ─Źoho vybera┼ą. Rozpustn├ę filmy, n├ípoje i tablety a kapsule. Pre─Źo je k dispoz├şcii to─żko foriem, ako sa od seba l├ş┼íia a ktor├Ż vitam├şn D je najlep┼í├ş? Ak ste u┼ż niekedy polo┼żili t├║to ot├ízku, dnes v├ím na ┼łu sk├║sime da┼ą odpovede.

Myslite na svoje du┼íevn├ę zdravie: V hlavnej ├║lohe vitam├şn D

D┼ła 20. marca si ka┼żdoro─Źne pripom├şname Medzin├írodn├Ż de┼ł ┼í┼ąastia a 10. okt├│bra zas Svetov├Ż de┼ł du┼íevn├ęho zdravia. Na soci├ílnych sie┼ąach v tomto obdob├ş v┼żdy n├íjdete mno┼żstvo odpor├║─Źan├ş, ako sa sta┼ą ┼í┼ąastnej┼í├şmi. Dopria┼ą chutn├║ ve─Źeru alebo obed, urobi┼ą kraj┼í├ş de┼ł nezn├ímemu alebo naopak str├ívi┼ą de┼ł s niek├Żm koho m├íte radi, po─Ź├║va┼ą ob─ż├║ben├║ hudbu, dopria┼ą si ─Źerstv├Ż vzduch a slnko. Ale ─Źo robi┼ą, ak je slne─Źn├Żch l├║─Źov m├ílo a vy sa nec├ştite dobre? Jednou z mo┼żnost├ş je siahnu┼ą po v├Ż┼żivov├Żch doplnkoch s vitam├şnom D.